Activity.png

בלי רבנות, עם תעודת כשרות. העירייה כפתרון לממשלה לא־תפקודית - מאמר דעה בהארץ

בעיצומו של המשבר הפוליטי הגדול בתולדות מדינת ישראל, עיריות חילוניות החלו להפעיל תחבורה ציבורית בשבת — לראשונה מאז קום המדינה. וכעת, בזמן משבר הכלכלי העצום, שבתוכו הוקמה הממשלה המנופחת בתולדות ישראל וגם הבלתי-תפקודית ביותר שהיתה בה — יש דרך להדליק את האור: המתג נמצא בכיכר העיר שלנו.


השלטון האמיתי עובר בפועל לשלטון המקומי. השבוע החלה עיריית תל אביב יפו בפיילוט מוצלח להענקת תעודת זוגיות אזרחית. פעולה זו היא בבחינת הצבת עובדות בשטח, והיא בדיוק מסוג הפעולות שאנו זקוקים להן כיום. בהמשך נראה גם עיריות אחרות שייקחו לידיהן את המושכות בתחומים שבהם חדל השלטון מלתפקד. קצת אומץ ויצירתיות, והכל ייעשה פשוט: הרבנות מונעת תעודות כשרות מדוכן הפלאפל כי בעליו אינו יכול לשלם? העירייה תעניק תעודת כשרות מטעמה; הממשלה כופה תקנות בלתי אפשריות על עסקים בזמן משבר? העירייה תורה לפקחיה לקדם כללי זהירות — אך לא לקנוס עסקים עד שיקבלו רשת ביטחון ראויה; הממשלה סותמת את הגולל על התרבות? העירייה תרים אירועים באוויר הפתוח, תיתן פטורים מתשלום ארנונה ואף תתמוך באמנים שנפגעו מפני שהעזו לדבר על פוליטיקה.


שערו בנפשכם משאל תושבים עירוני, שעל פיו ייקבע אם תהיה מועצה דתית בעיר (תקציב של יותר ממיליארד שקל בשנה). ואם לא תהיה — אלו שירותים יוכלו לספק לתושבים בתקציב שהתפנה. דמיינו שבזמן שהממשלה אינה נוקפת אצבע אל מול המשבר הגדול של דורנו, משבר האקלים, הערים יספקו פתרונות, על ידי מתן תמריצים לתושבים המשתמשים במערכות חסכוניות לצריכת אנרגיה ומים, בסלילת נתיבי אופניים ובהוצאת המכוניות המזהמות ממרכזיהן כדי לעודד נסיעה בתחבורה הציבורית.


באומת הסטארט־אפ, ערי ישראל יכולות להחליט בדרכים מתקדמות ודמוקרטיות יותר — למשל לתת לציבור לקבוע לאילו מטרות ינותב חלק מהתקציב העירוני. כך נראה איך עובדת דמוקרטיה של ממש. תהליכי שיתוף הציבור הם הכלי היעיל ביותר נגד השחיתות בפוליטיקה המקומית.


לא זו בלבד שהערים שלנו יכולות לעמוד מול הממשלה — הן מוכרחות לעמוד מולה. זו החובה המוטלת עליהן כאשר הממשלה משתמשת בתקציבים כבאמצעי שוחד. ראיתי את זה מתרחש בוועדת הכספים פעם אחר פעם. לפעמים רשות מקומית בפריפריה מחכה כמעט שנה לתקציב שהובטח לה. ראש הרשות נדרש להתחנף לשרים עד שהם מעבירים את המימון. אתם זוכרים את סרטון התמיכה של ראשי הערים בבנימין נתניהו? מחוץ לפריים נשארה החרב החדה שהונחה על צווארם. כך לא מנהלים את תקציב המדינה — מדובר בסחיטה.


הפתרון תלוי ביכולתן של רשויות חזקות לפעול בשותפות עם שכנותיהן. אם עיריית תל אביב יפו מנפיקה תעודות זוגיות, למשל, עליה לאפשר גם לתושבי ערים אחרות לקבל אותן, למען יעמדו לרשותם בבית המשפט וישמשו גם בעיר מגוריהם. ואם תחשבו שיש בכך משום מתכון לכאוס, הביטו סביבכם: כאוס הוא מה שקורה כאשר שלטון משתמש במשאבי המדינה לצרכיו בלבד, ובתוך כך זורע שחיתות וחוסר תפקוד מערכתי בכל מקום. בתוך הכשל המנהיגותי הזה, ראשי הרשויות חייבים להרים ראש. מוטלת עליהם אחריות כפולה: לספק לתושבים שלהם שירותים מעולים - אך גם לדאוג לאינטרסים שלהם ברמה הלאומית. עתידה של ישראל יקום מהערים שלה - אם הן רק יבחרו להוביל.