Activity.png

האחריות היא גם עליכם — כי דמוקרטיות נופלות לאט - מתוך הארץ

דמוקרטיות לא הופכות לדיקטטורות ביום אחד: הן נופלות לאט. כמעט בלי לשים לב, כולם מסתגלים למצב: הפרלמנט, בתי המשפט, התקשורת והאזרחים. במהלך ההיסטוריה אין הרבה נקודות אל–חזור מובהקות, שבהן היה ברור שמשטר מסוים השתנה בן לילה.


החיים כאילו ממשיכים כסדרם: עבודה, משפחה, טיול בחג. אולם, אם מיטיבים להתבונן, מבחינים בשינוי. לפתע מרגישים שעדיף שלא לחשוף את עמדתנו הפוליטית בפומבי. בעלת עסק שמספקת שירותים למשרד ממשלתי מודאגת שמא ידעו למי הצביעה בבחירות. ובסדר האחרון האחיין שלכם, שהיה אקטיביסט, החליט לקראת חיפושי עבודה למחוק את כל הפוסטים הפוליטיים שלו מהפייסבוק. לעובדה ששדרנים ברדיו הציבורי מכנים אנשים כמוכם "בוגדים", כבר התרגלתם.

כשמדובר בחקירותיו, נתניהו לא רואה בעיניים. אם צריך, הוא יחליף את המדינה.


כשאתם מתחילים לחוש בשינוי ביום־יום, הקרב הפוליטי נגד הדמוקרטיה מחריף. בטלוויזיה קטן זמן המסך המוקצה לפוליטיקאים מהאופוזיציה. העמותות התורניות שחדרו לבתי הספר מלמדות את ילדי ישראל שיש רק דרך אחת להיות אזרחים נאמנים. ספרי הלימוד מתחילים להישמע כמו תעמולת בחירות של מפלגות הימין. בטקסי יום העצמאות מורידים נשים מהבמה. בוועדת הכספים הממשלה דורשת לתגמל כספית ערים שהצביעו לליכוד.

גם טורקיה לא נהפכה למה שהיא ביום אחד. כשרג'פ טייפ ארדואן נבחר מחדש הוא הנהיג שיטת ממשל שצימצמה את סמכויות הפרלמנט. הוא עשה זאת "בשם העם", ואפילו במשאל עם (ברוב דחוק). מאז הגביל את האפשרות להיכנס לוויקיפדיה ולרשתות החברתיות, והעמיק את השתלטותו על התקשורת, עד שה"דמוקרטיה" הטורקית נהפכה לשלטון של איש אחד. תהליכים דומים מתרחשים במדינות אחרות. ואחרי הבחירות האחרונות כבר אפשר להודות: גם אצלנו.


כדי לרסק את שלטון החוק ולחמוק מעונש נתניהו זקוק למשת"פים: אנשי תקשורת מתקרנפים, פקידים מפוחדים, פוליטיקאים מושחתים

מעתה קראו לממשלת נתניהו "משטר". המשטר מרמה בבחירות בשיטתיות על ידי שימוש בכלי תעמולה שאסורים על כל מועמד אחר. מידע מועלם מהאזרחים כדי למנוע ביקורת. לא סתם הדרישה לסגור את ועדת השקיפות שעמדתי בראשה הגיעה ישירות מבנימין נתניהו. במקום שמנהיג המדינה יתגאה במעשיו וירצה לפרסמם, משטר נתניהו שונא שקיפות. הוא מעדיף שרק חלקיק מהחלטותיו ידווחו, ורק באמצעות תקשורת שסרה למרותו. ככל דיקטטור לפניו, המשטר מדבר בשם "רצון העם" — אף שפחות ממחצית המצביעים בחרו בו — ובפועל גונב מהעם את החופש שלו.


עתה הגענו לשלב חדש: המשטר רוצה להעביר חבילת חוקים שתציב את הממשלה מעל החוק והאזרחים. זהו קו פרשת מים.


אנחנו יודעים שנתניהו רוצה לרסק את שלטון החוק כדי לחמוק מעונש. אבל שליט אחד לא יכול להחריב את הדמוקרטיה לבד, הוא זקוק למשת"פים: פוליטיקאים מהקואליציה ומהאופוזיציה שמקבלים ממנו שוחד תמורת לגיטימציה, אנשי תקשורת שמתקרנפים, פקידים מפוחדים שסותמים את הפה ועוד. המניפולציה ידועה: גם במקרה של חבילת החקיקה הנוכחית, נתניהו ישיג פשרה שמטרתה להראות שכאילו מקשיבים לציבור, אך היא תהיה תפורה מראש. כל תכליתה להרגיל אותנו למצב החדש, כדי להפוך את המכה הבאה לפשוטה יותר.


את נתניהו לא נשנה — אך מול המשת"פים לחיסול הדמוקרטיה, שנותנים לו את הכוח, חייבים להתמודד — בכנסת ומחוצה לה. הגיע הזמן לשינוי אסטרטגיה.


בכנסת הקודמת היו שזילזלו ב"תהליכים" העוברים על הדמוקרטיה, ואמרו שיש בישראל כללי משחק ונתניהו לא יעז לפגוע במוסדות השלטון. אז אמרו. עכשיו ההוכחות לפנינו — לא רק שהכללים הופרו, נתניהו העלה באש את לוח המשחק. אל מול משטר כזה התגובה צריכה להיות התנגדות עיקשת בכל שדרות החברה הישראלית — מהכנסת ועד לרחובות.


קחו לדוגמה את הביטוי, "אופוזיציה אחראית". בכנסת האחרונה הרבו להשתמש בו כשהאופוזיציה הגיעה להסכמות עם הקואליציה על שעות הצבעה, קיזוזים וכספים. הביטוי הזה היה אידיוטי כבר אז, כשנאבקנו בחוקים אנטי-דמוקרטיים. אך היום בחירה באסטרטגיה תהיה חוסר אחריות בקנה מידה היסטורי. אין שום דבר אחראי בשיתוף פעולה עם ממשלה שפוגעת בנשמת אפה של המדינה, בדמוקרטיה. אנחנו כאופוזיציה לא יכולים להרשות לעצמנו לסגור דילים כדי להגיע להישגים פרלמנטריים אישיים, כשעל הכף מוטל עתיד המדינה.


הגיע הזמן שנתחיל למלא את תפקידנו ההיסטורי. אם ניכשל, נכדינו יביטו בעצב על המדינה שנעלמה, ויאשימו אותנו, בצדק. אני מתחייבת לתת את כל כולי למאבק הזה, ללא מורא. אבל האחריות היא גם עליכם. אנחנו מוכרחים לצאת נחרצות נגד המשת"פים שנותנים למשטר נתניהו לגיטימציה. נגד כל מי שייקח תיק בממשלה, או יצביע לפי המשמעת הקואליציונית. ראיתם לקקנים בתקשורת שמפחדים להעביר ביקורת על הממשלה ומפיצים שקרים בשידור? דווחו למערכת שלהם והביעו מחאה. צפיתם בשר מתראיין ללא מתן ביטוי לאופוזיציה? תבעו את זכויותיכם. עמותות הימין המשיחי חדרו לבית הספר של ילדיכם? תאגדו הורים ותעיפו אותן. זיהיתם מתקפה אלימה בפייסבוק? דווחו, הגיבו נגד, שתפו חברים וחזקו זה את זה. צאו להפגנות, התפקדו למפלגות, תמכו בארגונים. אנחנו חיים בתקופה פוליטית. דיקטטורים מנצחים כשהפוליטיקה מתה. חובתנו לחזור להיות אזרחים מעורבים ולנער את המחנה שלנו, המחנה הדמוקרטי, מבחוץ ומבפנים.


עלינו האחריות לבנות מחדש את הדמוקרטיה הישראלית.