Activity.png

השופרות של נתניהו שכחו מהי מחאה עממית - מאמר דעה בהארץ

חבר טוב ומורה צעיר סיפר לי שמצפונו מייסר אותו. במשך שבועות חשש להביא את ילדיו להפגנה, בגלל הפחד מאלימות של אוהדי נתניהו. בשבת האחרונה לא יכול לשאת עוד את הדקירה בלבו ונעמד על הגשר עם ילדיו. הם אחזו בדגלי ישראל, הוא פיקח והביט לצדדים ברגליים רועדות. אין לנו זכות לפחוד עכשיו.


המחאה נגד נתניהו מתעצמת. היא עממית ומרהיבה ביופייה, ובמקום הנהגה רשמית — כל אחד ואחת ממשתתפיה מנהיג בעצמו. ככל שתוסיף ותגבר, היא תפורר עוד את קואליציית השחיתות, ואין פלא שנתניהו חרד מפניה. לכן שופרות הימין מתאמצים להדביק למוחים מניעים זרים ולטעון שמדובר במחאה מתוזמרת מבית מתנגדיו, "לא עממי, פייק". שיטה ידועה. אבל בעיני הכתבים של הימין התארגנות עממית היא דבר בלתי נתפש, ויש סיבה לכך.


נתניהו הוא הפוליטיקאי היחיד שעלה לשלטון באמצעות מחאה שאירגן במימון זר. ככה זה עבד: כשהיה יו"ר האופוזיציה הוא גייס תרומות בחו"ל למחאת המילואימניקים נגד אהוד אולמרט והחליף מכשירי טלפון כדי למנוע זיהוי, וכפי שפירסם רביב דרוקר — גיוס לטובת ארגון "אם תרצו", שדאג לאסטרטגיה. שלא במפתיע, "אם תרצו" מימן עתירה לבג"ץ נגד המחאה בבלפור ומוביל את ההפגנות מול הנשיאה אסתר חיות. למרבה האבסורד, מי שמתריע וזועק מול כל מיקרופון שהמחאה נגדו ממומנת, הוא למעשה הפוליטיקאי המעורב במימון המחאה — הכושלת — לטובתו. בפסיכולוגיה קוראים לזה "השלכה".


בימין מורגלים בשיטה. כבר שנים שהוא בשלטון, שמן מתקציבים ומכוח. היום מארגנת את המחאות מטעמו בעיקר מועצת יש"ע, שמממנת אוטובוסים להפגנות נגד הממשלה (כדי לדחוף אותה לבניית התנחלויות), וזו מזרימה אליה את כספי המסים שלנו במסלול עקיף. לא מפתיע שמי שגדלו באווירה הזאת מתקשים לזהות מחאה אותנטית: מבחינתם אין דבר כזה.


לכן שרים מהימין עסוקים באיתור תקנות תקציביות סודיות כדי להעביר כספי מדינה לעמותות שלהם. מה שהם אינם מבינים הוא ששום כסף בעולם, גם כל הכסף שבקזינו של אדלסון, אינו יכול לחולל מחאה אדירה כמחאה שמתרחשת כעת. אלפי האזרחים שהפגינו נגד שחיתות הממשלה למרות ההכפשות בתקשורת, אלופים בצה"ל שעמדו שנים לבדם ונשאו שלט על הכביש, ועשרות האלפים שנוהרים לירושלים בימי מגפה מסוכנת — לא היו מסוגלים להמשיך רק בשביל כסף. התמריץ לעמידה מול קללות, זרנוקי מכת"זית ומעצרים — גדול משכר. כשאתה ניצב בשדה הקרב אתה חזק רק אם אתה מגן גם על המשפחה שלך, על החברה שאתה חי בה — ולא על עצמך בלבד.


בשנים האחרונות קיבלתי איומים ברצח מאוהדי ארגונים פשיסטיים וגזעניים שנלחמתי להרחיק מהכנסת. אילו שאלו אותי פעם אם זה משהו שאני יכולה לספוג, ייתכן שהייתי אומרת שלא. אבל בזמן מאבק, כשהאש בוערת בתוכך — הפחד נעלם. כך מרגיש כל מי שנלחם כעת ברחוב או ישן באוהל על יד חומות בלפור. הוא מבין שהממשלה מדרדרת אותנו לתהום, ומצפונו חזק מרעידות לבו.


ייתכן שבעיני נתניהו אנשים שפועלים מתוך אמונה ולא לטובת אינטרס אישי הם חייזרים. אבל במציאות נתניהו הוא שהתנתק מכדור הארץ. מי שחי בישראל יודע, שלמען עתיד החברה שלנו צריך גם להקריב.