Activity.png

קרן טרנר איל, בואי אספר לך על פקידי האוצר - מאמר דעה בהארץ

תגובתה של מנכ"לית האוצר קרן טרנר אייל להשמצות ראש הממשלה על משרדה עוררה סערה, ואוטומטית כולם נעמדו לצד הפקידים התמימים שכבודם נרמס. יש לי הרבה הערכה לטרנר המוכשרת, אך את הדייסה הזו, באוצר בישלו בעצמם. טענתה שפקידי האוצר נטולי אינטרסים פוליטיים, לקוחה מעולם הפנטזיה.


יום אחד ביקש ראש עמותה לקידום נוער בפריפריה לשוחח אתי בדיסקרטיות. בלא מעט חשש הוא הסביר לי, שהמאבק שניהלתי למען שקיפות בוועדת הכספים מאיים על התקציב שלו. איך זה קשור, שאלתי. "היתה לי פגישה באוצר על התקציב שהיינו אמורים לקבל", הוא הסביר. "רמזו לי שאם תמשיכי לשאול שאלות בוועדה, הוא עלול לא להגיע". התנהלות מקצועית יש שם באוצר — של מאפיה.


גם במגעים שהתנהלו מעל השולחן לא בחלו פקידי האוצר בעיסוק פוליטי. פעם שכחו לציין, שלא כחוק, הסכמים פוליטיים בתקציב. פעם "טעו" ואמרו שמענק תקציבי שיועד להתנחלויות הוא "ביטחוני", אף על פי שהוא הועבר למערך התעמולה של מועצת יש"ע. ופעם אחרת, במהלך דיון סוער שהתנהל בכנסת על התקציב, זימן המנכ"ל אז, שי באב"ד, את חברי לסיעת העבודה לחדר צדדי כדי לסגור דיל בשתיקה — לא לפני שווידא שלא אורשה להיכנס לחדר.


גם לאחר שהצליח המאבק שניהלנו למען שקיפות בוועדת הכספים — המשיכו באוצר למנוע מהמשרדים להעביר מידע שדרשו הח"כים. נאלצתי לפנות לבג"ץ, עם החשב הכללי לשעבר ירון זליכה, כדי שאוכל לראות את התקציב ישירות במערכת לפני שפקידי האוצר מאבדים מידע בדרך. באוצר הגיבו בזעם. עובדה תמוהה. הרי מדובר באנשי מקצוע. משונה לא פחות העובדה, שהם הפעילו מאמצים אדירים לחסום את המאבק בשחיתות. כמי שמעוניינים בתקציב מקצועי ולא פוליטי, הם אמורים להילחם בה בעצמם.


את רוב ההחלטות הנוגעות למשרדי הממשלה מקבל היום האוצר, והמונופול האימתני הזה תלוי בחנופה לבנימין נתניהו. המשוואה ברורה: אם הם ישרתו את צרכיו — כוחם יישמר. וצרכיו כוללים ייבוש והפרטה של שירותים חברתיים, תוך העברת התקציבים שנלקחו מהם למטרות פוליטיות.


פעם ניסיתי להבין למה קיצצה הממשלה 42 מיליון שקלים מהתקציב למחוסרי דיור. באוצר השיבו: "אין ביקוש". התברר לי, שבכל שנה הוא מקוצץ. הקריטיריונים לקבלת הכסף לא עודכנו, במתכוון, שנים — כדי שאיש לא יוכל לקבלו. לאן הופנה הכסף? לדיל פוליטי עם המתנחלים.


הסכום הכולל של הכיסים הסודיים מגיע ל–20 מיליארד שקלים, כפי שפורסם בדו"ח מבקר המדינה. כסף שלנו, שמשרת אינטרסים פוליטיים. זו גם הסיבה שההחלטות בעניין הקורונה אינן מתבססות על מידע. בהיעדר מידע, ניתן לקבל החלטות שמשרתות את הפוליטיקאים ואיש לא יוכל לבדוק.


במדינה מתוקנת, אנשים בעלי מצפון חברתי פונים לשירות הציבורי. חלק מפקידי האוצר אכן כאלה, ובהם גם אמיצים שמסכנים את קידומם כדי לפעול למען האזרחים. אחרים מספרים לעצמם שאם ישמחו את נתניהו, יוכלו בכוח שקיבלו לסייע לציבור. אבל עם הזמן, כיפוף הנורמות המקצועיות לטובת השלטון הוא שיצר את השחיתות, שכספנו ועתידנו הם קורבנותיה.


כשפקיד באוצר מעלים מידע, מאיים על ח"כים ומשקר למען האינטרסים של השלטון — הוא אינו "איש מקצוע", אלא פוליטיקאי. מה שמפתיע באמת הוא שאחרי כל כך הרבה שנים לצד נתניהו, הם מתפלאים שהאיש, שהתנער מאחריות בכל תחום — החליט הפעם לזרוק אותה עליהם.